20 July 2020

7 veidi kā efektīvi apgūt angļu valodu?

 

 

“Language is not a genetic gift, it is a social gift.  Learning a new language is becoming a member of the club -the community of speakers of that language.”

Frank Smith

 

Kāpēc dažiem cilvēkiem izdodas apgūt svešvalodas tik viegli, bet citiem ir jāmācās gadiem skolā un universitātē, bet viņi joprojām nespēj runāt vai uztvert angliski? Vai ir kādi noslēpumi vai maģiski rīki svešvalodu apguvei?

 

1. Kā sevi efektīvi motivēt mācīties angļu valodu?

 

Tie, kuriem nav konkrēta mērķa valodas apguvei, bieži vien ar grūtībām sasniedz vēlamo rezultātu. Varbūt viņi pat sāk mācīties angļu valodu ar entuziasmu, bet tad to pamet. Tas nenotiks ar jums, ja jūs izvirzīsiet skaidrus mērķus. Varbūt jums, tāpat kā daudziem mūsu tautiešiem, mācoties skolā vai universitātē, vienkārši bija jāapmeklē angļu valodas stundas. Bet vai jūs esat izpratis angļu valodas vērtību? Kāds būs labums, zinot angļu valodu? Vai esat par to aizdomājies?

Es atceros, kā mans tētis man paskaidroja angļu valodas nozīmi, cik daudz perspektīvu rodas, ja zina angļu valodu. Visā pasaulē izmanto angļu valodu, kā starptautisku valodu saziņai. Angļu un amerikāņu literatūra ir viena no bagātākajām pasaulē. Būtu lieliski lasīt savas iecienītās grāmatas oriģinālvalodā, jo tulkojot, tiek zaudētas daudzas nianses.

Secinājums: mūsu mērķiem ir jābūt konkrētiem. Jums pašiem ir jāsaprot un jāizvirza angļu valodas zināšanu praktisko vērtību.

Apsēdieties un pierakstiet, kāpēc jums nepieciešama angļu valoda. Saziņai ir nepieciešama angļu valoda? Ceļošanai? Darbam? Vai sagatavoties intervijai angļu valodā? Biznesa sarakste ar ārvalstu partneriem? Eksāmena sagatavošana? Lasīt literatūru angļu valodā? Vai vēlaties skatīties filmas angļu valodā? Klausīties un saprast dziesmas? Podkastus? Audiogrāmatas? Klausīties ziņas radio?

 

 

2. Nemeklē attaisnojumus, lai nemācītos!

 

Bieži vien jūs dzirdat sūdzības par laika trūkumu, par izmisīgo mūsdienu dzīves tempu metropolē, nepieciešamību pavadīt stundas ceļā uz darbu un atpakaļ ...

“If you really want to do something, you’ll find a way. If you don’t – you’ll find an excuse”.

Mēs visi meklējam attaisnojumus. Tie, kuri rīkojas- tiem izdodas iemācīties svešvalodas. Viņi vienkārši atrod laiku.

Piemērs. Elīna un Anna ir jaunas mātes, abām ir divi mazi bērni. Viņus ir jānomazgā, jāapģērbj, jānogādā bērnudārzā, pēc tam jāizņem no bērnudārza un jānodarbojas ar viņiem. Turklāt paralēli visam par mājas darbiem un savu izskatu. Elīna mēģina atrast laiku angļu valodas zināšanām. Dodoties uz darbu viņa klausās audio nodarbības, skatās video pirms gulētiešanas, kopā ar bērniem skatās multfilmas angļu valodā. Dažreiz Elīna pat pusstundu agrāk ceļas, lai pamācītos angļu valodu, bet Annai vienkārši nav laika angļu valodai.

 

 

3. Jebkuras valodas apmācības labākais draugs ir sistēma!

Noteikti pievērsiet uzmanību visiem valodas aspektiem: listening, speaking, reading un writing, neaizmirstot izrunu, vārdu krājumu un gramatiku. Īpaši pievērsiet uzmanību apmācību literatūras kvalitātei un aktualitātei.

 

 

4. Adaptē valodu savā ikdienas dzīvē!

“Vienīgais veids, kā kaut ko labi izdarīt, ir mīlēt to, ko dari”.

 

Mācieties angļu valodu tā, kā jums patīk! Lasiet to, kas jūs interesē. Vai tas būtu jūsu hobijs, auto žurnāls vai pasaules ziņas. Skatieties savas iecienītākās filmas angļu valodā, video pamācības angļu valodā vietnē Youtube, intervijas ar iecienītākajiem aktieriem. Klausieties audio grāmatas un radio angļu valodā. Izvēlieties mācību ceļvedi ar interesantu audio, kā arī klausīšanās vingrinājumus tiešsaistes vietnēs.

Aptver sevi ar angļu valodu. Izveidojiet un piekariet pie sienas plakātus ar tabulām , vārdiem, neregulāriem darbības vārdiem vai vienkārši ar tematiskiem vārdiem. Izrakstiet aforismus, kuri jums patīk un pievienojiet plakātam. Aforismus var atrast vietnēs goodreads.com, quotegarden.com utt.

Analizējiet, kāda veida atmiņa jums ir un izmantojiet to. Piemēram, tu nevari atcerēties vārda pareizrakstību, kamēr neuzrakstīsi piezīmjblokā manuāli, bet kāds iemācas pareizrakstību tikai skatoties un skaļi izrunājot. Cilvēkiem, kuriem vairāk ir attīstīta vizuālā atmiņa, patīk zīmēt diagrammas, kopsavilkumus, tabulas un tādā veidā viņam ir vieglāk atcerēties visu informāciju. Cilvēkam, kuram ir dzirdes atmiņa, pietiek noklausīties pāris reizes informāciju.

 

 

5. Kļūdīties vairs nav nepieklājīgi!

“I am always doing that which I cannot do, in order that I may learn how to do it”.
Pablo Picasso

Mēs gadiem atrodamies komforta zonā. Mēs baidāmies runāt angliski un maz klausāmies angļu sarunvalodu, jo domājam, ka mums nav spēju. Bet tas ir velti. Sāciet klausīties angļu sarunvalodu katru dienu, sāciet runāt! Nebaidieties kļūdīties. Kļūdas nav ienaidnieki, jo no tām mēs mācamies. Paskatieties uz kļūdu labošanu, nevis kā uz kritiku, bet kā uz palīdzību angļu valodas apguvei. Bailes pieļaut kļūdas, iespējams, ir atmiņas no skolas sola, jo tieši skolotāji bieži kritizēja kļūdas. Toreiz likās, ka pats galvenais ir nepieļaut kļūdas, bet vēl labāk klusēt, jo tad nekļūdīsies.

Ja jūs nekad neesat runājis ar native speaker vienkārši saziņai, tad Jūs pat nevar iedomāties, cik toleranti viņi izturas pret kļūdām. Viņiem pat patīk ārvalstnieku akcenti! Un arī angļu valodai ir tik daudz reģionālo variāciju - Amerikas, Kanādas, Lielbritānijas, Austrālijas. Un katrai valstij, katrai provincei, katram novadam ir savas īpatnības. Turklāt daudzi dzimtājā angļu valodā pieļauj gramatiskās kļūdās.

"Nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara." Nebaidieties no kļūdām! Viņi ir neizbēgami studijās”.

 

 

6. Veiksmīga apmācība sākas ar pareizu dienas plānošanu!

 

Mēs bieži vien veltam laiku bezjēdzīgām lietām - sociālajiem tīkliem, ziņām, reklāmai, pēkšņi sākam skatīties video vietnē youtube vai sākam kaut ko izvēlēties interneta veikalā, kaut arī neplānojām to darīt.

Problēmas risinājums:

1) Atrodiet nepieciešamo materiālu, lejupielādējiet un atslēdziet interneta savienojumu.

2) Sadaliet materiālu nelielos apjomos.

3) Sadaliet laiku pa minūtēm konkrētiem uzdevumiem

 

 

7. Esi neatlaidīgs arī valodas apguvē!

Ziņkārība, vēlme iemācīties kaut ko jaunu - tas ir tas, kas vieno tos, kuriem sanāk apgūt valodas. Nesāciet vārdu apguvi, kamēr neesat pārliecināts par pareizu izrunu, meklējiet transkripcijas vārdnīcā. Neatstājiet nepazīstamus vārdus netulkotus, nemācītus. Piezīmju grāmatiņā vai tālrunī pierakstiet to, ko vēlaties uzzināt angļu valodā: kā kaut ko pateikt, kā tas notiks angļu valodā ... un tad paskatieties vārdnīcu, un vēl labāk - pajautājiet angļu valodā runājošajiem. Lai sāktu uzdot šādus jautājumus, sāciet domāt angliski. Turiet dienasgrāmatu, kurā pierakstīsit savas domas angļu valodā vai notikumus. Atrodiet “draugu” sarakstei angļu valodā (vēlams dzimtā angļu valodā), sazinieties angliski!

 

 

Kvalitatīvs apmācību resurss.

Pastāv vairākas iespējas apgūt angļu valodu:

1)      Kursi

+sociālā kontakts, dialogu veidošana, pedagoga klātbūtne

-ceļš, bieža saslimstība, laika resurss

2)      Individuālās nodarbības klātienē

+individuāli izstrādāta programma, dialoga veidošana, pedagoga klātbūtne

-ceļš, bieža saslimstība, laika resurss

3)      Ierakstīti video un audio kursi

+ laika resurss

- sociālā kontakts, dialogu veidošana, pedagoga klātbūtne

 

Mūsuprāt, vissefektīvākais ir savienot online apmācības ar pašapmācību. Privātskolotāji izanalizēs jums visspiemērotāko apmācību veidu un izstrādās jums individuālu apmācības programmu, kura ļaus apvienot darbu, ģimeni un hobiju. Jūs varēsiet izmantot sava laika resursu efektīvi.

 

 

Mēs no sirds vēlam veiksmi angļu valodas apguvē!

 

16 October 2020

5 metodes kā matemātikā pariet no „Jūs” uz „Tu”

5 efektīvas matemātikas mācīšanās metodas, kā Jūsu bērns var uzlabot vidējo atzīmi skolā no Multibox.
23 November 2019

Ko iemācīs pedagogs ar datora starpniecību?

Apmēram to pašu, ko pedagogs reālajā saskarsmē. Tikai šeit tiek izmantoti daudzi aizraujoši paņēmieni, kas ir pieejami tieši tagad, attīstoties ciparu tehnoloģijām. Piemēram, mazuļu apmācība Multi Box platformā ļauj iesaistīt viņus multfilmu personāžu izzināšanas procesā.